Громади Майбутнього
Статті

Будинки майбутнього – які вони?

Пам’ятаєте ті сферичні мініатюрні будиночки хобітів з «Володару перснів»? На кадрах фільму вони здаються чимось фантастичним, віддаленим від буденного життя. Проте такі будинки з’являються вже і в Україні. Чому українці обирають такі чудернацькі конструкції для власної оселі, з чого вони зроблені та в чому їх переваги – спробуємо розібратися у статті.

Українська розробка загублена в історії

Є декілька варіацій, з чого власне зроблений каркас купольного будинку. Найпоширеніші – це дерево, бетон і пінопласт. Найбільш дешевим та енергоефективним є власне останній матеріал. Стіну будинку зводяться за допомогою полістиролу (наукова назва пінопласту – ред.). Людина складає блоки, як конструктор і заливає їх залізобетоном.

Будинки майбутнього – які вони?, Громади майбутньогоЦя технологія вже розповсюдилася по всьому світу. Її офіційними основоположниками є Німеччина та Італія, але прототип зроблений в Україні ще в 60-х роках. І цей факт є маловідомим. Оскільки країна тоді була «багата на енергоресурси», ніхто не думав про їхню економію. Винахідники отримали премії за розробку, але сама технологія залишилися пилитися у папці на полиці. У 1975 році перший патент на подібну розробку отримала італійська компанія, а наступного року – німецька.

Будинки майбутнього – які вони?, Громади майбутньогоЩе у 1991 році група українців дослідила технологію німців та італійців, підняли архіви 60-х років і розробили свою методику. «Будинок за нашою технологією буде на 30% дешевшим, ніж закордонних колег. Проте капітальні затрати це на сьогодні – не аргумент. Якщо врахувати підвищення цін на енергоресурси, то на перше місце виходить критерій експлуатаційних затрат. Власне наша технологія дозволяє їх зменшити у 12 разів», – розповідає ідейник та дослідник команди Олексій Сатов.

Будинки майбутнього – які вони?, Громади майбутньогоУ 1994 році вони добудували приміщення до виробничого цеху, яке власне й стало експериментальним об’єктом. «Експлуатація показала, що полістироли служать значно довше інших матеріалів. За 24 роки, будівля без обробних матеріалів і захисних прошарків, фактично не деформувалася. Тобто підтвердила свою стійкість до природних чинників – сонцю, дощу, снігу, морозів. Ми помітили, що за перші 4 місяців деградувався лише верхній шар, але далі цей процес зупинився», – розповідає Олексій.

Переваги та недоліки полістиролу. Спростування міфів

Навколо пінопласту зараз розвинулося багато необґрунтованих стереотипів, багато з яких штучно закидають конкуренти у будівельному бізнесі. Проте цей матеріал має направду багато переваг.

Будинки майбутнього – які вони?, Громади майбутнього

Відразу на базі ми провели експеримент: спершу приклали руку до звичайної цегляної стіни на 10 секунд. Але скільки б ми не тримали, стіна залишалася холодною. Якщо ми доторкнулися рукою до пінопластового блоку на той же проміжок часу, і відчули тепло.

«Цегляні стіни лише забирають теплову енергію дому, але пінопласт навпаки відбиває його назад. Як енергозберігаючий елемент, він має величезний спектр застосування. Близько шести років тому мій будинок дуже сильно обледенів, унаслідок чого у нас не було електроенергії 5 діб. За цей час, без додаткового не побутового обігріву, температура в приміщенні від +26 знизилася до +18. Тоді вже стало некомфортно, і я купив генератор. За 15 хвилин в будинку знову було +26», – ділиться Олексій Сатов.

Будинки майбутнього – які вони?, Громади майбутнього

Ще один поширений міф, що полістирол – це легкозаймистий матеріал. Проте фахівці запевнили нас, що виведений їхньою технологією пінопласт не підтримує горіння. Ми переконались у цьому на власні очі – піднесли до блоку запальничку. У місці, де полум’я доторкалося матеріалу, утворилася ямка, але як тільки ми його забрали, матеріал не розгорівся. Олексій пояснює, що при пожежі горить не цегла чи пінопласт, а внутрішні елементи будинку (меблі, оздоблення, декоративні елементи). Навіть, якщо полістирол повністю сплавиться, у вас залишиться залізобетонна стіна, яку потім можна повторно утеплити і жити далі.

«Ще в 90-х нам казали: «Я таку стіну рукою проб’ю». І для цього ми спеціально побудували частину конструкції і прив’язали поряд кувалду. Коли людина намагалася нею пробити стіну, амортизація полістеролу могла відкинути молоток разом з людиною на 5 метрів. Водночас на стіні жодних пошкоджень не було», – пригадує розробник.

Будинки майбутнього – які вони?, Громади майбутнього

Щодо фактору екологічності, то як в Україні, так і в інших європейських країнах, пінопласт використовують для тривалого зберігання риби в контейнерах, при виробництві високоякісних холодильників, тощо. Шкідливі речовини він виділятиме при горінні, як і всі інші об’єкти (меблі, металопластикові вікна, тощо).

«До пінопласту можна ставитися по-різному. Його можна любити чи не любити. Проте з точки зору збереження енергоресурсів рівних йому немає», – зазначив Олексій.
Купольні будинки з пінопласту, як майбутнє будівельної сфери

Великої популярності сферичні будиночки вже набули в Японії. У цій країні існують не лише окремі поселення, а й міста з ними. Проте на відміну від японських, українські прототипи ще й значно дешевші.

Будинки майбутнього – які вони?, Громади майбутнього

Зокрема купольна форма, на думку розробників, дозволяє відійти від важкого бетону. Вона не має точок сполучення, що дозволяє розподілити навантаження. У тій же Японії будинки встояли від ураганів.

«При певних навиках та інструкціях людина може зробити за день метр стіни по периметру будівлі, а за три дні – вивести перший поверх. Далі потрібно почекати 15-20 днів для зміцнення бетону, і можна зводити наступний поверх. Загалом за 1,5 – 2 місяці можна закінчити готовий будинок для проживання. За будь-якою іншою технологією так швидко побудувати просто неможливо», – вражає нас директор будівельної компанії Дмитро Ільченко.

Будинки майбутнього – які вони?, Громади майбутнього

За своєю конструкцією така будівля нагадує термос – налив гарячу воду, закрутив кришку і гарячий чай зберігається декілька годин. Прогріти такий будинок вдасться дуже швидко: з -10 до +20 градусів за 18 хвилин. Проте, якщо раптом в будинку вимкнеться електрика, то при закритих дверях +20 градусів триматимуться ще 2 доби.

Ми побували в одному з таких будиночків на базі заводу. Його побудували досить давно, але саме він є прототипом близько сотні відтворених в Україні. Округла стеля є досить незвичною, але водночас сприяє розвитку фантазії. Кути не заважають проектувати та наповнювати оселю на свій смак. Водночас в ній тепло і затишно, а звести такий будинок – швидко і дешевше, ніж купити квартиру у Києві.

Поділіться з друзями