Кліщов


Мікрогідроенергетика на відміну від великих ГЕС дозволяє отримувати електроенергію на рівнинних річках, не завдаючи шкоди довкіллю. Таку думку висловив «Громадам майбутнього» фахівець із альтернативної енергетики Петро Клещов.

«Це погружні або плавучі станції, які не перекривають потік і не порушують ні міграційних шляхів річкової фауни, ні інших природних процесів. Вони можуть стояти на течії з невеличкою швидкістю в 3 км/год, як на Дніпрі, і виробляти достатньо електроенергії. Подібні системи почали ставити в 90-х роках в Сполучених штатах», – розповідає Клещов.

Він пояснює, що це турбіни, які працюють на дуже малих течіях, навіть на гольфстримі, і завдяки гелікоїдній формі лопатей мають збільшену в 2-3 рази ефективність.

«Це єдиний вид гідроенергетики, який практично не має мінусів, адже оберти погружної турбіни зовсім невеликі. Але при цьому вона дозволяє виробляти достатньо енергії, щоб використовувати її для побутових чи рекреаційних цілей», – вважає експерт.

Він також пропонує використовувати приливну та хвильову енергії води. Першу видобувати на морях, де є значний ефект приливу. Другу – на великих річках і водосховищах, де часто здіймаються великі хвилі.

«Так побудовані пристрої важільного типу, які розповсюджені по всьому світу. Тут використовується енергія коливання рівня води. Причому хвилі виникають не тільки від вітру. В нас часто можна зустріти човни і катери, які плавають з великою швидкістю. Вони також спричиняють хвилі, руйнівні властивості яких можна і слід утилізувати», – зазначає Клещов.

Фахівець вважає, що великі ГЕС із греблями на рівнинних річках є малоефективні з точки зору генерації енергії та завдають непоправної шкоди довкіллю.