Євросоюз, ЄБРР, Світовий банк та Енергетичне співтовариство закликають Україну перейти від «зеленого тарифу», який діє в українському законодавстві, до конкурентної системи на основі «зелених» аукціонів.

Про це йдеться у спільному листі представників цих міжнародних інституцій на адресу голови профільного комітету Верховної ради Олександра Домбровського, спікера парламенту Андрія Парубія та прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана.

У листі вони коментують підготовку законопроекту «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії». Інституції вважають, що нинішня система, хоча й корисна для запуску сектора, надалі не підходить для підтримки його довгострокового розвитку.

«Як наслідок, ЄБРР більше не зможе фінансувати нові проекти в Україні, які покладаються на «зелений тариф», крім тих, що вже перебувають на стадії розробки, якщо тільки закон не буде ухвалений, щоб гарантувати довготривалий термін економічної стійкості сектора, що забезпечує необхідний комфорт для інвесторів і фінансистів», – йдеться в повідомлені.

При розробці та схваленні законопроекту пропонується врахувати, зокрема, такі зміни: схеми підтримки аукціонів повинні набути чинності після набуття чинності зміненого законодавства; не підтримується будь-яке розширення «зеленого» тарифу для всіх технологій; пропонується запровадити максимально можливу тривалість нового механізму підтримки для отримання найбільш доступної електроенергії як для споживача, так і для країни; не підтримуються регіональні квоти для забезпечення ефективності, конкурентоспроможності та прозорості процесу, тощо.

«Ми закликаємо українську владу якнайшвидше ухвалити новий закон відповідно до зауважень та пропозицій, щоб уникнути втрати імпульсу та потенційного падіння інвестицій у сектор, якщо впровадження аукціонів буде відкладено», – резюмується в листі.

Лист міжнародних донорів став реакцією на блокування законопроекту, який запускає «зелені аукціони» у сфері відновлюваної енергетики. Чинити спротив можуть великі енергокомпанії, які не зацікавлені у впровадженні аукціонної системи в «зеленій енергетиці» через зниження тарифів, а відтак рентабельності.

В Україні спостерігається справжній бум на сонячні електростанції, як один із пріоритетних напрямів альтернативної енергетики.

Так на Дніпропетровщині незабаром розпочинається будівництво найбільшої в Україні сонячної електростанції на 900 тисяч сонячних панелей, площею в 600 футбольних полів і 200 тисяч сімей споживачів. Ця СЕС стане вже третьою сонячною електростанцією в Україні, яку будує велика вітчизняна компанія ДТЕК.

Також одразу кілька міжнародних інвесторів повідомили про намір вкласти великі суми в сонячну енергетику в Україні. Так Європейський банк реконструкції й розвитку разом із Чорноморським банком торгівлі й розвитку надають близько 40 млн. євро, а норвезька фірма Scatec Solar інвестує 200 млн. дол. на побудову сонячних електростанцій на Миколаївщині.

До 2035 року українська енергетика повинна стати на чверть “зеленою”. Зараз із поновлюваних джерел, як то від сонця і вітру, Україна отримує менше двох відсотків енергії.

Джерело