Workers install solar panels at a residential home in a village in Dongying, Shandong province, China November 22, 2017. Picture taken November 22, 2017. REUTERS/Stringer ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. CHINA OUT.


У Славутичі побудують СЕС спільнокоштом, коли кожен мешканець зможе вкласти від $500 і стати пайовиком, отримуючи прибуток за «зелену енергію».

Що більше внесок, то більше частина прибутку. Енергетичний кооператив продаватиме електроенергію за “зеленим тарифом”. За допомогою спільнокошту планують побудувати сонячну електростанцію потужністю близько 350 кВт.

“Якщо не маєте 10 тисяч доларів на власну СЕС, вкладіть 500 і заробляйте”, – каже організатор і керівник кооперативу Андрій Зінченко.

Кооператори планують залучити $300 000. Сонячні панелі розташують на дахах чотирьох комунальних будинків у центрі міста: на Будинку культури, універмазі «Мінськ», універсамі «Дніпро» та БПО «Люкс». Місто віддає ці дахи в оренду на 30 років.

Зінченко вважає, що електростанція окупиться менше, ніж за 7 років. Наразі «зелений тариф» в Україні – один із найвищих у Європі.

5% доходу кооперативної СЕС отримуватиме місто. Ці кошти надходитимуть до міського фонду енергоефективності. Їх можна буде використовувати на енергоефективні заходи.

Енергетичні кооперативи популярні в Німеччині та Австрії. Це об’єднання громадян, підприємств чи організацій, які реалізовують локальні проекти у сфері відновлюваної енергетики. Найчастіше такі об’єднання спрямовують свої зусилля на децентралізоване, екологічне та незалежне від компаній і концернів виробництво енергії. Існують різні моделі: від кооперативів громадян до комунальних кооперативів, учасниками яких є громади чи комунальні підприємства.

Зазначимо, українці починають відмовлятися від електрики на користь сонячної енергії. На сьогодні близько 7,5 тис. встановили вдома автономні сонячні електростанції, тоді як чотири роки тому таких було лише 20.

Та надто вражають масштаби вкладень в сонячну енергетику, як вітчизняних, так і міжнародних великих інвесторів.

На Дніпропетровщині незабаром розпочинається будівництво найбільшої в Україні сонячної електростанції на 900 тисяч сонячних панелей, площею в 600 футбольних полів і 200 тисяч сімей споживачів. Ця СЕС стане вже третьою сонячною електростанцією в Україні, яку будує велика вітчизняна компанія ДТЕК.

Європейський банк реконструкції й розвитку та Чорноморський банк торгівлі й розвитку надають близько 40 млн. євро, а норвезька фірма Scatec Solar інвестує 200 млн. дол. на побудову сонячних електростанцій на Миколаївщині.

До 2035 року українська енергетика повинна стати на чверть “зеленою”. Зараз із поновлюваних джерел, як то від сонця чи вітру, Україна отримує менше двох відсотків енергії.

Джерело