В Україні заборонили використання азбестоцементних труб у системах водопостачання та каналізації. Будуть використовуватися труби з безпечніших матеріалів.

Для підвищення безпеки здоров’я людей у змінах до державних будівельних норм вилучено можливість використання азбестоцементних труб при проектуванні напірних водоводів і мереж водопостачання, а також каналізаційних трубопроводів, повідомляють у Мінрегіону.

За словами заступника міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Лева Парцхаладзе, азбестоцементні труби використовуються вже понад 100 років і довгий час, до появи полімерних труб, були майже незамінні, але зараз є багато безпечніших матеріалів для використання у водопостачанні.

«Азбест, а також матеріали та вироби з нього є канцерогенними, тобто дуже шкідливими для здоров’я людини. У багатьох країнах ЄС, наприклад, в Німеччині та Франції, вироби з азбесту взагалі заборонені до використання», – пояснює Парцхаладзе.

Заборона на використання азбестоцементних труб почала діяти з 29 січня 2019 року і є обов’язковою до виконання під час проектування нових і реконструкції старих будівель, кварталів, мікрорайонів.

Вироби з азбесту завжди були найбільш затребуваними при будівництві і в промисловому виробництві завдяки невисокій вартості й нескладному технологічному процесу виробництва. Вони міцні, довговічні, мають високі теплові, вогнестійкі та електроізоляційні показники. Виробники азбесту нарікають, що у створенні негативної думки про нього значну роль відіграють інтереси виробників інших матеріалів.

З кінця минулого століття від використання азбестових матеріалів почали відмовлятися через шкідливий вплив на здоров’я людини. ВООЗ повідомляє про 100 тисяч смертей у світі щороку від дії азбесту і внесла його до списку найнебезпечніших канцерогенів. У 2017 році МОЗ України заборонило виробництво і використання азбесту при будівництві.