Вітрова енергія може забезпечити світлом мільйони сімей. Генерація вітрової енергетики збігається з сезонним ритмом споживання населенням. Недоліками вітрових станцій є шум, вібрація і механічна шкода живності.

У перевагах і недоліках вітрової енергетики та її застосуванні у власному проекті розбиралися «Громади майбутнього», поспілкувавшись з керівником сектору малої та середньої вітроенергетики Української вітроенергетичної асоціації (УВЕА) Миколою Савчуком.

Вітер може дати енергетичну незалежність

Вітрова енергія може забезпечити світлом чотири з половиною мільйони сімей, які проживають в багатоквартирних будинках. Такі цифри оприлюднила Українська вітроенергетична асоціація (УВЕА).

“Перевага вітрової енергії порівняно з іншими альтернативними джерелами в тому, що її генерація майже однакова з графіком споживання енергії населенням відповідно до сезону”, – пояснив керівник сектору малої та середньої вітроенергетики УВЕА Микола Савчук.

За його словами, найбільше вітрової енергії виробляється з вересня по квітень. Населення споживає найбільше енергії саме в цей період. Трохи менше – з червня по серпень, коли і показники вітрової генерації теж падають. Це пояснюється тим, що влітку тепліше і довший світовий день, тому люди використовують менше теплової та електроенергії.

Савчук пояснює, що в цьому є перевага встановлення вітряків. Адже на противагу цьому генерація сонячної енергії зовсім нестабільна і не перекриває всі енергетичні затрати будь-якого населеного пункту, підприємства чи домогосподарства.

Як енергія вітряків буде застосовуватися в поселенні “Громад майбутнього”

Як пояснює Микола Савчук, вітряки встановлюються на територіях трьох типів: домогосподарства, підприємства і промисловість. Ці системи можуть бути автономними, коли забезпечення є з декількох альтернативних джерел енергії (часто сонячної та вітрової в поєднанні), резервними – які зменшують затрати енергії від основних джерел, і мережевими, що зорієнтовані на продаж енергії за “зеленим тарифом”.

“Якщо говоримо про поселення “Громади майбутнього”, то ми не будемо прив’язуватися тільки до альтернативних джерел енергії, бо є певні обмеження у використанні такої енергії. Перш за все вони пов’язані з площею розміщення. За підрахунками, щоб отримати 1 кВт сонячної енергії, то панелі мають займати 7 квадратних метрів площі. Виходить, щоб отримати 1 МВт на споживання електроенергії в поселенні, нам потрібно 10 тисяч квадратних метрів площі” – пояснює Савчук.

Де краще розташовувати вітряки в містечку

“Вітряки краще встановлювати на краю поселення, де вони не будуть нікому заважати і завдавати шкоди інфраструктурі”, – стверджує Микола Савчук.

За його словами, вітряки також не рекомендовано встановлювати близько до людських осель і через візуальний вплив. Генератори вітру краще не розміщувати близько до вікна (як і дерева), щоб не отримувати ефекту «рухливої тіні».

Вібрації, які спричиняють вітрогенератори, не загрожують людям, але несуть шкоду будівлям і спорудам. За дослідженнями “Греса-Груп”, провідної компанії з альтернативних джерел енергії України, вібрації можливо знизити до оптимальних показників. Якщо для лопатей обрано хороший аеродинамічний профіль, вітротурбіна добре збалансована, генератор у робочому стані, своєчасно проводиться техогляд, то проблем взагалі не буде. Хіба що може знадобитися додаткова амортизація, якщо вітряк стоїть на даху.

Які недоліки вітрогенераторів і як з цим боротися

Один з аргументів проти використання вітрогенераторів – це незручності від шуму вітряків. За даними фахівців, шум від сучасних вітрогенераторів на відстані 20 м від місця установки становить 34 – 45 дБ. Для порівняння: шум від легкової автомашини при швидкості руху 64 км/год – 55 дБ, шумовий фон в офісі – 60 дБ, шум від вантажівки при швидкості руху 48 км/год на відстані від нього в 100 м – 65 дБ, шум від відбійного молотка на відстані 7 м – 95 дБ. Таким чином вітрогенератори не є джерелом шуму, який негативно впливає на здоров’я людини.

Також значущий фактор роботи вітрогенераторів – це шкода, що завдається тваринам і птахам. Однак, за даними “Греса-Груп”, з розрахунку на 10 тисяч особин через вітрогенератори гине менше 1 особини. Тоді, як через телевежі гине 250, від пестицидів – 700, від різних механізмів – 700 особин живності.

Інфразвук і вібрація – ще одна проблема негативного впливу. Під час роботи вітряка на кінцях лопаті утворюються вихори, які і є джерелами інфразвуку. В результаті – що більше потужність вітряка, то більша потужність вібрації і негативний вплив на живу природу. Частота цих вібрацій – 6-7 Гц, що збігається з природним ритмом мозку людини, тому можливі деякі психотропні ефекти. Проте такий вплив можуть чинити тільки потужні вітряні електростанції . У поселенні “Громад майбутнього” планується застосовувати малу вітроенергетику. Вона в цьому аспекті набагато безпечніша навіть за залізничний транспорт, автомобілі, трамваї та інші джерела інфразвуку, з якими ми стикаємося щодня.