Психологічні травми учасників бойових дій значною мірою формує суспільна думка тієї частини населення, яка перебуває на вільній від конфлікту території. Таку думку в інтерв’ю «Громадам майбутнього» висловила головна спеціалістка відділу реабілітації Державної служби України у справах ветеранів Ірина Шульга.

«Наслідки воєнно-травматичних стресових обставин для особистості, хочемо ми того чи ні, співіснують із громадською думою, яка сформована в суспільстві стосовно причин та рухомих сил військового конфлікту, а також ролі військовослужбовців у ньому», – говорить Шульга.

За її словами, саме суспільство визначає військові дії, як успішні чи невдалі, як загарбницькі чи захисні. Причому суспільна думка формується здебільшого частиною населення, яка перебуває на вільній від конфлікту території.

«І тут ми маємо ще одну складність – відмінність сприйняття суті, обставин, причин та очікувань від вирішення конфлікту військовослужбовців та неучасників воєнних дій. А відтак і різні ціннісні вподобання по відношенню до цієї проблеми можуть бути різними», – зазначає фахівець.

Шульга нагадує ставлення світової спільноти до радянських воїнів, які брали участь у бойових діях в Афганістані. Вони щиро вірили, що виконували інтернаціональний обов’язок, а у світі це вважали військовою агресією Кремля проти іншої країни.

«Характеристики самого військового конфлікту та суспільна думка про цю проблему в майбутньому здатні посилити стресові розлади у військовослужбовців та спричиняти дезадаптацію їх у мирному житті», – наголошує реабілітолог.

Нагадаємо, Громадська ініціатива «Громади майбутнього» вперше в Україні запропонувала комплексний розв’язок житлових, соціальних і гуманітарних проблем учасників бойових дій на сході країни, переселенців та інших соціально вразливих верств населення.