Новообраний президент Володимир Зеленський підписав указ про розпуск Верховної Ради, а позачергові парламентські вибори призначено на 21 липня. Не всі депутати згодні з цим. Крім іншого, неконституційним рішення Зеленського назвав спікер Верховної Ради Андрій Парубій. Але, якщо дострокові вибори все ж будуть, чи всі зможуть проголосувати на них, чого очікувати від спроб змінити виборче законодавство і чи зможуть здійснити своє конституційне право переселенці з непідконтрольною частини Донбасу?

Запуск позачергових виборів – різко змінює електоральний ландшафт, оскільки частина політичних сил не встигають підготуватися належним чином до виборчої кампанії, каже політолог Олег Саакян.

«Йдеться про різні групи, які будуть утворюватися на місці «Народного Фронту і «БПП» – це в електоральному плані б’є і по Гройсману, і по групі «Удар». Тому питання схвалення трипроцентного бар’єру багато в чому продиктовано компромісом між інтересами цих груп і олігархами», – говорить Саакян.

Крім того, каже політолог, позачергові вибори зіграють на руку насамперед олігархам, які законсервують електоральну ситуацію, яка склалася, що може погіршити якість парламенту. З іншого боку, якщо колись і станеться скасування мажоритарної системи, то вона фактично, відпускає феодальні наділи, від яких балотувалися депутати, і зможе збільшити кількість депутатів у Верховній Раді, яких не вистачало від мажоритарних округів через окупацію Донбасу.

Для переселенців із Криму і Донбасу дострокові вибори будуть шансом отримати в парламенті своїх представників, каже Саакян.

«Це дає можливість для внутрішньо-переміщених осіб, оскільки ВПО можуть голосувати на загальнонаціональних виборах. Таким чином виходить, що представництво від переселенців виросте в два рази», – говорить політолог.

Голова правління громадської організації «Громадянська мережа «Опора» Ольга Айвазовська вважає, що на парламентських виборах повинна діяти та ж процедура, яка використовувалася на президентських виборах, щодо тимчасової зміни місця голосування, без зміни виборчої адреси.

«ЦВК повинна врегулювати це питання. Крім усього, є запит з боку неурядових організацій, які оцінювали президентські вибори, про те, щоб спростити доказову базу для всіх категорій громадян, які проживають не за місцем реєстрації. Для голосування за пропорційною системою, на нашу думку, не потрібно подавати ніяких довідок, а мотивація може бути викладена в заяві громадянина, і подана таким же чином, як і на президентських виборах», – каже Айвазовська.

Однак переселенцям і робочим мігрантам не вдасться проголосувати в повній мірі, оскільки мажоритарну систему наразі не скасовано. Отже проголосувати можна буде лише за партію в парламенті, але не за представника округу.

Нагадаємо, українці з ОРДЛО масово їхали на президентські вибори на підконтрольні українській владі території.

А в окупованому Криму дільниць не було, а їхати на підконтрольну українській владі територію було складно й дорого.

Джерело