Сільське господарство в Україні є джерелом великих викидів парникових газів. Про це заявив під час екологічного форуму Михайло Малков, координатор програм розвитку ФАО в Україні (ООН).

” На сьогодні продовольча сільськогосподарська організація ООН вважає, що сільське господарство в середньому є джерелом до 13% усіх парникових газів. Тобто виходить, що ми з одного боку є найбільш вразливим сектором, як аграрна країна, яка напряму залежить від клімату, а з іншого – ми ж самі і сприяємо цим кліматичним змінам. Адже вони напряму пов’язані з викидами парникових газів “, – заявив Малков.

За його словами, їхня організація вивела підхід, який називається “Кліматично-оптимізоване сільське господарство”. Згідно з нього беруться три основні напрямки: по-перше, забезпечення виробництва сільськогосподарської продукції. По-друге, сільське господарство повинно бути адаптованим до кліматичних змін. По-третє, сільське господарство повинно зменшити вплив на зміни клімату. Такий підхід було розроблено для всіх секторів сільського господарства, разом із лісом та водоймами.

Також за проханням Міністерства аграрної політики, ФАО розробили документ, який має назву “Пріоритет українського сільського господарства. Адаптація до змін клімату”. В ньому описано всі основні напрямки, разом із рослинництвом, тваринництвом, лісництвом, малим і середнім фермерством.

“З приводу харчових відходів і продовольчих втрат – це колосальна проблема для міст. Зараз ми запускаємо проект, в якому зробимо оцінку по Києву та Львову, що відбувається з харчовими відходами, і на основі них створимо бізнес-рішення, які дозволили б зменшити кількість відходів”, – додав Малков.

Такий аспект теж впливає на зміни клімату. Організація намагатиметься мінімізувати органічну складову твердих відходів для того, щоб з одного боку змінити їхню морфологію, а з іншого – скоротити емісію парникових газів зі звалищ.