Від 1 травня українці платитимуть за вивезення сміття по-новому. Уряд запровадив застосування різних тарифів на вивезення різнотипних побутових відходів, якщо ті треба не лише вивозити на звалище, а сортувати й переробляти. Відповідні правила Кабмін затвердив 27 березня.

Насамперед урядовий документ стосується вибору підрядників, формування тарифів, розробки схем санітарного очищення, надання земельних ділянок для будівництва сміттєпереробних заводів, рекультивації старих полігонів тощо.

З обраним на конкурсних засадах підприємством і споживачем (муніципальною владою) підписуватимуть угоду про надання послуг щодо роботи з побутовими відходами. У платіжному документі сторони мають вказати як вартість послуг, тарифи, так і обсяг побутових відходів за різними типами, від яких і залежатиме ціна вивезення. Документом передбачено такі категорії: тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, небезпечні.

Якщо підрядник вирішить підняти ціну за свої послуги, він повинен про це попередити мінімум за 30 днів, назвавши причини й обґрунтувавши підвищення тарифу.

Своє рішення чиновники пояснюють бажанням стимулювати людей і підприємства надавати більше уваги проблемі відходів, що врешті має розвантажити полігони тощо.

Однак залишається кілька запитань. Наприклад, хоча в Кабміні й постановили, що для сортованих і несортованих відходів має бути різний тариф, про його розмір так і не згадали. Як і про те, хто його визначатиме і контролюватиме.

Нагадаємо, нещодавно порахували, у скільки Києву обходяться так звані “розумні” смітники.

А у Житомирі будують найбільший в Україні завод з переробки несортованих твердих побутових відходів.

Тим часом проект «Громади майбутнього» пропонує безвідходно переробляти сміття на енергію.

Джерело