Майже 7,5 тис. українців установили вдома автономні сонячні електростанції станом на кінець 2018-го. Чотири роки тому таких було лише 20 людей. Найбільше змонтували панелей у Дніпропетровській, Київській, Тернопільській, Івано-Франківській і Кіровоградській областях.

«За рік в Україні змонтували майже 4,5 тисячі сонячних міні-електростанцій, – каже Сергій Савчук, голова Державного агентства з питань енергоефективності. – Цього року очікуємо, що на “зелену” електроенергію перейдуть ще кілька тисяч родин».

Завдяки станціям люди ні від кого не залежать. Також на популярність сонячних панелей в Україні впливає здешевлення їхнього виробництва у світі. Стимулює українців і “зелений” тариф, який дозволяє заробити на продажі надлишку енергії в мережу.

«Для енергонезалежності достатньо буде, якщо кожен українець утеплить дім, купить електромобіль і вкрутить енергозберігальну лампочку, – говорить Ганс-Йозеф Фелль, радник із питань енергетики та зміни клімату Німеччини. – Шлях із відновлюваними джерелами енергії призводитиме до захисту від кліматичних змін. Це в змозі зробити Україну незалежною від енергопостачання з інших держав. Досягти її можна за 15 років, якщо починати зараз».

Початком лютого у Вінниці відкрили перший в Україні завод із промислового виробництва сонячних панелей. Річна потужність першої черги підприємства сягатиме 200 МВт. Цього вистачає, аби щороку забезпечувати електроенергією 150 тис. помешкань.

Тим часом кілька міжнародних інвесторів повідомили про намір вкласти великі суми в сонячну енергетику в Україні. Європейський банк реконструкції й розвитку разом із Чорноморським банком торгівлі й розвитку надають близько 40 млн. євро, а норвезька фірма Scatec Solar інвестує  200 млн. дол. на побудову сонячних електростанцій на Миколаївщині.

А на Дніпропетровщині вітчизняні інвестори незабаром розпочнуть будівництво найбільшої в Україні сонячної електростанції на 900 тисяч сонячних панелей.

До 2035 року українська енергетика повинна стати на чверть “зеленою”. Зараз із поновлюваних джерел, як то від сонця і вітру, Україна отримує менше двох відсотків енергії.

Джерело