Україна може розпочати процес відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення з 2020 року, після обрання нового парламенту. Про це повідомила в.о. міністра аграрної політики і продовольства Ольга Трофімцева.

“З технічної точки зору вже майже все готово. І міністерство, і Держгеокадастр, і уряд вже багато для цього зробили. Але для скасування мораторію потрібні і політичні кроки, і політичні рішення. Вважаю, що політичний процес запуску ринку землі ми розпочнемо після обрання нової Верховної Ради, тобто з 2020 року”, – сказала очільниця.

Вона зазначила, що концепція запуску ринку землі в Україні, якої дотримується уряд, залишається незмінною.

“Пропонуємо відкрити ринок з обмеженнями – не більше 200 гектарів в одні руки і для громадян України. Також розглядаємо можливість введення високого податку на перепродаж землі, щоб усунути ризики можливих спекуляцій. Дискусійним залишається питання, чи зможуть купувати землю юридичні особи”, – пояснила Трофімцева.

За її словами, серед інших варіантів – поетапне запровадження ринку землі на основі пілотних проектів, яке також потрібно розглядати з огляду на чутливість цього питання.

“Можливо, дійсно є сенс розпочинати продаж з земель державної власності, або впроваджувати пілотні проекти в окремих регіонах, щоб подивитися, яким чином ринок буде працювати, щоб налагодити механізми для його повноцінного запуску”, – сказала в.о. міністра.

Водночас вона зазначила, що внесення законопроекту про обіг земель є несвоєчасним кроком, оскільки на сьогодні відсутня політична воля для його проходження в парламенті.

Нагадаємо, мораторій на продаж паїв сільськогосподарського призначення в Україні діє впродовж 17 років.

У лютому уряд затвердив план підготовки до запровадження ринку землі, щоб подати на розгляд Верховної Ради.

За оцінкою Світового банку, скасування мораторію здорожчає українські землі втричі – з $1-1,5 тис. до $3 тис. за 1 га і приноситиме економіці України 0,7-1,5 млрд. дол. щорічно.

Джерело